Strona Archiwalna
dodano: 2018-10-03 20:47:54
W dniach 21-23.09.2018 r. odbyły się w GOK w Racimierzu warsztaty z „Edukacji społeczno-finansowej „Alfatoun” dla uczestników projektu wraz z otoczeniem w ramach projektu pn. „Razem do celu”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa VII Wyłączenie społeczne, Działanie 7.1 Programy na rzecz integracji osób i rodzin zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym ukierunkowane na aktywizację społeczno-zawodową wykorzystującą instrumenty aktywizacji edukacyjnej, społecznej, zawodowej.
Warsztaty były podzielone na 4 bloki tematyczne i prowadzone metodami aktywizacyjnymi.
Każdy z bloków tematycznych był szczegółowo opracowywany. Poniżej przedstawiamy tematykę warsztatów:
1. Wprowadzenie do tematu edukacji finansowej - Budowanie zasad pracy, stworzenie przypadku „typowej rodziny”, który jest używany podczas pracy oraz określenie wartości pieniądza.
2. Obecny przepływ gotówki a cele finansowe - Stworzenie listy rodzinnych celów finansowych, które będą wielokrotnie analizowane wraz ze zdobywaniem kolejnych informacji na temat lepszego wykorzystywania swoich zasobów finansowych.
3. Sposoby i możliwości oszczędzania - Umiejętności obliczania swoich ”rodzinnych” możliwości oszczędzania.
4. Nagłe wydatki i fundusz na nagłe wydatki - Pierwszeństwo funduszu na nagłe wydatki przed funduszem do osiągania celów finansowych. Uczestnicy rozpatrują terminy realizacji poszczególnych celów finansowych, uwzględniając potrzebę odłożenia pieniędzy do funduszu na nagłe wydatki.
5. Usługi oszczędnościowe - Uczestnicy analizują różne usługi oszczędnościowe i ich zastosowanie ze względu na różne cele finansowe. Odkrywają, że nie wszystkie usługi oszczędnościowe są dla nich równie dobre i powinni wybierać takie, które najlepiej odpowiadają ich celom i możliwościom finansowym.
6. Zasady racjonalnego pożyczania - Odbiorcy analizują pułapki ofert kredytowych, jak również zapoznają się z prawami konsumenta, co pozwoli im w sposób bardziej świadomy pożyczać pieniądze, jeśli będą mieli taką potrzebę. Stworzone są listy plusów i minusów pożyczania, określone będą kluczowe zasady pożyczania, poznane główne typy usług kredytowych Tworzenie planu finansowego - Podsumowanie modułów edukacji finansowej.
7. Wyznaczenie celów finansowych, wpływów i wydatków, oszacowanie, ile jest się w stanie oszczędzić w ramach funduszu do realizacji celów finansowych i ile należy odkładać na fundusz nagłych wydatków. Analiza nieformalnych i formalnych narzędzi oszczędzania i pożyczania. Ustalenie czynników SUKCESU.
Jednocześnie podczas warsztatów dla rodziców prowadzone były zajęcia dla dzieci z edukacji społeczno-finansowej „Aflatoun”, której celem jest pomoc dzieciom w nauce o krytycznym myśleniu, o ich prawach i obowiązkach, oraz wiedzy o finansach i umiejętnościach, które pozwolą im na jak najlepsze użycie swoich zasobów. Zajęcia prowadzone metodami aktywizującymi, ćwiczenia warsztatowe, praca w grupach, burzą mózgów, symulację, odkrywanie ról.
Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu pn. „Razem do celu” realizowanego przez Gminę Stepnica – Ośrodek Pomocy Społecznej w Stepnicy (projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 - 2020, Oś Priorytetowa VII Włączenie społeczne, Działanie 7.1 Programy na rzecz integracji osób i rodzin zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym ukierunkowane na aktywizację społeczno-zawodową wykorzystującą instrumenty aktywizacji edukacyjnej, społecznej, zawodowej).