Strona Archiwalna Ośrodek Pomocy Społecznej w Stepnicy - Sprawozdanie z realizacji wsparcia w ramach projektu pn. "Razem do celu"

Dziś jest piątek 28 maja 2021, imieniny: Augustyna i Jaromira

Sprawozdanie z realizacji wsparcia w ramach projektu pn. "Razem do celu"

dodano: 2018-10-31 07:20:18

Rysunek nr 1

Sprawozdanie

z realizacji wsparcia w ramach projektu pn. „Razem do celu” w Gminie Stepnica, realizowanego przez Gminę Stepnica – Ośrodek Pomocy Społecznej w Stepnicy (projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 - 2020, Oś Priorytetowa VII Włączenie społeczne, Działanie 7.1 Programy na rzecz integracji osób i rodzin zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym ukierunkowane na aktywizację społeczno-zawodową wykorzystującą instrumenty aktywizacji edukacyjnej, społecznej, zawodowej)

Uczestnicy projektu korzystali z zajęć interpersonalnych, na których pogłębiali pracę nad poczuciem własnej wartości, asertywnością, pracą w grupę, komunikację interpersonalną. Ćwiczyli właściwe postawy społeczne, rozwiązywali konflikty. Przygotowywali się do przyszłego funkcjonowania w nowych dla siebie warunkach.Podczas zajęć z prawnikiem poruszane były obszary z zakresu prawnego, które zgłaszali sami uczestnicy. Podczas zajęć grupowych z psychologiem tematem przewodnim było obalenie stereotypów dotyczących pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej oraz psychiatrycznej. Uczestnicy poznali różnicę między trzema zawodami. Uzyskali informację na temat pracy poszczególnych specjalistów oraz dowiedzieli się do kogo zgłosić się z konkretnym problemem. Istotną była garść praktycznej wiedzy gdzie znajdują się Poradnie Zdrowia Psychicznego i w jaki sposób bezpłatnie skorzystać z usług pracujących tam specjalistów. Poruszony również został bardzo istotny dla rodziców i planujących dzieci osób temat budowania pozytywnej samooceny. Więzi rodzica z dzieckiem oraz budowania relacji. Każda chętna osoba mogła zgłosić się na wsparcie indywidualne do psychologa, z którego niektórzy skorzystali. Po uczestnikach coraz mocniej widać zmianę i otwarcie na nowe doświadczenia, nabierają większej pewności siebie, zaczynają chętniej mówić o sobie i swoich trudnościach. U niektórych wzrasta też znacznie świadomość własnej wartości oraz umiejętność autorefleksji.

Wykaz stosowanych narzędzi oraz metod pracy:

  • pracy warsztatowej w grupie,

  • pracy indywidualnej,

  • pracy w dwójkach,

  • burzy mózgów,

  • praca warsztatowa w terenie,

  • outdoor education,

  • miniwykłady,

  • gry zespołowe,

  • ćwiczenia nakierowane na rozwój umiejętności interpersonalnych i społecznych,

  • praca manualna,

  • autoreflekcja.

 

 

 

 

 

Strona Archiwalna