Strona Archiwalna
dodano: 2014-01-01 18:38:22
Projekt systemowy „Z bezradności do aktywności” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji społecznej.
Celem ogólnym projektu realizowanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Stepnicy jest poprawa dostępu do zatrudnienia osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo. Liderem projektu jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Goleniowie a jego realizacja potrwa do końca 2014r.
Cele szczegółowe:
- aktywizacja zawodowa uczestników projektu;
- podniesienie kwalifikacji zawodowych poprzez udział w kursach, szkoleniach;
- nabycie umiejętności komunikacji społecznej i aktywnego poszukiwania pracy;
- przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu rodzin z problemami opiekuńczo-wychowawczymi oraz z problemami w prowadzeniu gospodarstwa domowego przez kontakt z asystentem rodziny.
Rok 2013 był kolejnym okresem realizacji projektu systemowego „Z bezradności do aktywności” przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Stepnicy, łącznie wzięło udział 14 uczestników. Na etapie rekrutacji do udziału w projekcie komisja zakwalifikowała 8 beneficjentów i 6 rodzin. Uczestnicy projektu to przede wszystkim osoby nieaktywne zawodowo, bezrobotne, lub długotrwale bezrobotne, niepełnosprawne, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, mające problemy w sprawach opiekuńczo – wychowawczych. Założeniem projektu było ułatwienie osobom bezrobotnym i niepełnosprawnym dostępu do rynku pracy oraz szeroko rozumiana integracja społeczna.
Największym wyzwaniem, jak co roku dla pracowników zaangażowanych w realizację projektu były rodziny, które współpracowały z asystentem rodziny. Asystent rodziny, jako forma aktywnej integracji w pomocy społecznej, po raz kolejny pojawił się w realizowanym projekcie.
Uczestnicy projektu spotykali się cyklicznie z psychologiem oraz doradcą zawodowym. Spotkania z doradcą zawodowym odbywały się w grupie. Łącznie odbyło się 12 takich spotkań po 3 godziny, tj. 36 godzin w 2013roku. Zajęcia z psychologiem przeprowadzane były w grupie oraz w miejscu zamieszkania. Łącznie odbyło się 8 zajęć z psychologiem w grupie, tj. 24 godz. i 8 spotkań w miejscu zamieszkania, tj. 40 godzin. Razem 16 zajęć, tj.64 godziny z psychologiem.
Poza tym, uczestnicy projektu mieli możliwość skorzystania ze spotkania z radcą prawnym, prowadzącym zajęcia z zakresu podstawowych zagadnień prawa pracy, prawa rodzinnego i prawa cywilnego. Odbyły się trzy spotkania w dniach: 24.05.2013, 17.06.2013 oraz 26.08.2012 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Stepnicy. Spotkania te spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników projektu.
Dodatkowo uczestnicy projektu mieli możliwość spotkań z terapeutą w ilości 24 godzin porad i terapii. Odbyło się spotkanie grupowe w dniu 07.06.2013 r. w sali konferencyjnej oraz indywidualne spotkania w miejscach zamieszkania uczestników.
W roku 2013 zaktywizowało się 2 beneficjentów i 1 rodzina. Jedna rodzina po raz drugi brała udział w projekcie. Sześciu beneficjentów i pięć rodzin uczestniczyły w projekcie od początku do końca.
Każdy uczestnik projektu „Z bezradności do aktywności” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na zakończenie otrzymał certyfikat potwierdzający udział w programie.